Forum  
Napisz odpowiedź   Spis wiadomości

Re: Wiecie cos o ..?       Anitra, 19:44 23-11-2005

1) VIII Symfonia h-moll

Oto co znalazłam o niej w internecie:
http://prace.sciaga.pl/2701.html
Oczywiście nie mogę ręczyć za prawdziwość zawartych tam informacji.

"Przewodnik koncertowy" (Chylińska, Haraschin, Schaffer) podaje m. in.:

'Według klasycznych wzorów Haydna, Mozarta i Beethovena forma symfonii zamyka się w czterech ogniwach. Symfonia h-moll posiada jedynie 2 części i dlatego nazwana została "Niedokończoną". Nazwa ta spowodowała szeroko rozpowszechnione mniemanie, że Schubert nie dokończył dzieła, ponieważ zmarł w czasie jego komponowania. Tak jednak nie było. (...) Na ten temat snuto różne (...) przypuszczenia. Najbardziej jednak prawdopodobne jest, że Schubert zaniechał komponowania dalszych części, uważając, iż koncepcja dzieła tego nie wymaga. (...)
Brahms, rozpoczynając kiedyś w Wiedniu próbę koncertu, zwrócił się do orkiestry ze słowami: "Teraz, moi panowie, zagramy Schuberta <<Skończoną w h-moll>>". - Pan miał na myśli, Mistrzu, zapewne <<Niedokończoną>> Schuberta - spytał koncertmistrz, dając wyraz konsternacji muzyków. - "Niedokończoną? - gniewnie odpowiedział pytaniem Brahms. - Jeżeli wszystkie dzieła byłyby tak skończone jak to, wierzcie mi, żylibyśmy w prawdziwym raju muzycznym".
W istocie: <<Niedokończona>> Symfonia jest skończona. Dwie istniejące części dopełniają się idealnie, tworzą jednolity, bez skazy oszlifowany klejnot muzyczny.'

Tyle "Przewodnik..." - polecam tę publikację, zawiera naprawdę wiele ciekawych informacji.

2) Uwertura "Egmont" op. 84 (w tonacji Es-dur)

W internecie:
http://prace.sciaga.pl/6461.html

I znów coś z przewodnika (zresztą autor tekstu na podanej wyżej stronie najwyraźniej również korzystał z "Przewodnika..."):

'Gdy w 1809 otrzymał Beethoven zlecenie napisania muzyki do tragedii Goethego "Egmont", z radością przystąpił do realizacji powierzonego sobie zadania. Nie tylko bowiem był wielbicielem talentu wielkiego poety niemieckiego, lecz także treść tragedii znalazła w nim żywy oddźwięk. Postać Egmonta, namiestnika Flandrii, który za udział w powstaniu przeciwko hiszpańskim ciemiężcom Niderlandów został uwięziony i stracony (1568) musiała zyskać podziw i gorącą sympatię twórcy "Eroiki" i "Coriolana", piewcy bohaterstwa, patrioty i entuzjasty wolnościowych haseł rewolucji francuskiej.'

I coś o samej muzyce uwertury:

'Ciężkie, złowróżbne akordy wstępne, dramatyczne i namiętne Allegro oraz triumfalna apoteoza końcowa ilustrują doskonale dumną postać bohatera, walczącego i ginącego za wolność swego narodu.'

Nie wiem, czy o takie informacje chodziło... Mam nadzieję, że coś z tego się przyda. :)

Serdecznie pozdrawiam
Anitra

Bieżący wątek:
 Wiecie cos o ..? 15:20 23-11-2005 Daniel
    Re: Wiecie cos o ..? 13:45 24-11-2005 Docent
    Re: Wiecie cos o ..? 19:44 23-11-2005 Anitra
       e7C3h3VK0d 13:52 19-06-2014 pzSB5o5W

Copyright (c) 2002 by Tempus Fugit